Anders Lundin kommenterar Q1-resultatet i media
Den svenska verksamheten presenterar ett stabilt första kvartal 2026. Anders Lundin, som är vd för Gjensidige Sverige, kommenterar resultatet för det första kvartalet i media.
Anders Lundin, vd för Gjensidige Sverige, kommenterar rapporten för det första kvartalet 2026 såhär:
– Vi inleder året med ett stabilt första kvartal som visar att vi fortsätter att växa i Sverige. Vår långsiktiga strategi fortsätter därmed att ge god effekt. Resultatet på 60 miljoner NOK innebär en ökning med drygt 36 procent jämfört med motsvarande period i fjol. Det drivs av att den underliggande skadeprocenten minskat under årets första kvartal jämfört med föregående års första kvartal. Resultatet drivs också till viss del av tillväxt i premieintäkterna där vi ser en ökning med fyra procent i lokal valuta. Den främsta tillväxten ser vi inom båtförsäkring och inom motorförsäkring för både privat- och företagssegmentet. Jag vill ta tillfället i akt och tacka alla som arbetar på Gjensidige i Sverige, det är alla anställdas höga engagemang som gör den här positiva utvecklingen möjlig.
Här kan du ta del av den fullständiga rapporten för det första kvartalet 2026.
Här kan du läsa artikeln i Risk och Försäkring (ofta betallänk).
Här kan du läsa artikeln i Sak & Liv (ofta betallänk).
Här kan du läsa artikeln i FinansWatch (ofta betallänk).
Vill du veta mer?
I vårt pressrum finner du alla pressmeddelanden från Gjensidiges svenska avdelning, koncernens presskontakter samt kontaktinformation till pressjouren för Sverige.